Veterinárne opatrenia SLAK – slintačka, krívačka

SLAK

Slintačka a krívačka je jednou z najnákazlivejších infekčných chorôb na svete. Postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a ostatnú raticovú voľne žijúcu zver. Výskyt choroby u človeka je veľmi vzácny. Plne virulentný vírus, schopný infikovať ďalšie vnímavé jedince, je vylučovaný najmä slinami, lymfou a tkanivom odpadávajúcich stien z prasknutých pľuzgierov z jazyka, nozdier, pysku, z nôh a vemena, mliekom, močom, výkalmi, semenom, vydychovaným vzduchom. Z nákazového hľadiska je mimoriadne nebezpečné, že vylučovanie vírusu sa začína už počas inkubačnej doby choroby, kedy nie sú ešte pozorované žiadne klinické príznaky.
Okrem priameho prenosu vírusu kontaktom chorého zvieraťa so zdravým sa SLAK šíri najmä nepriamym prenosom, pomocou živých a neživých vektorov. Ako neživé vektory sa môžu uplatniť krmivo, podstielka, hnoj, močovka, dopravné prostriedky, prach, vzduch.

Mimoriadne riziko predstavujú: Mäso a produkty z chorých alebo nakazených zvierat (mlieko, krv, kosti, vnútorné orgány, koža, paznechty, rohy, výrobky, odpad). Živé pasívne vektory: všetky druhy zvierat, obzvlášť tie, ktoré sa pohybujú v blízkosti chovných priestorov – domáce, voľne žijúce zvieratá vrátane hlodavcov, vtákov, hmyzu. Význam pre pasívny prenos nákazy má človek.

Klinické príznaky

Inkubačná doba SLAK sa pohybuje od 2 do 14 dní. Chorobnosť dosahuje u SLAK až 100 %. Úmrtnosť pri SLAK u dospelých jedincov (do 5 %), ale u mladších vek. kategóriách  môže dosiahnuť až 75 %.

V prvej fáze ochorenia sa u zvierat vyvinie horúčka, ktorá môže dosahovať až 41 °C. Počas niekoľkých hodín po infekcii sa začnú formovať vezikuly (pľuzgiere) na sliznici v ústnej dutine, na jazyku a na mulci. Pľuzgiere sú pre zvieratá veľmi bolestivé a dochádza k výraznému slineniu (slinotok), zvieratá odmietajú prijímať potravu, škrípu zubami, sú apatické a často ležia, choré jedince sa izolujú od stáda. V rovnakej dobe dochádza k rapídnemu poklesu tvorby mlieka u matiek. Vezikuly sa objavujú aj v medziprstí a v korunkovej časti. Bolestivosť lézií na raticiach je príčinou krívania a neochoty sa pohybovať. Choré zvieratá môžu dupať či kopať končatinami. Po dvoch až troch dňoch vezikuly praskajú a na ich mieste sa objavujú afty s krvavou spodinou. Tie môžu v prípade bakteriálnej infekcie začať hnisať. Po 2 týždňoch dochádza k samouzdraveniu, hoci choroba môže zanechať na zvierati aj trvalé následky, napr. v podobe trvalého poklesu hmotnostného prírastku. U mláďat dochádza väčšinou v dôsledku myokarditídy k náhlemu úhynu.

Patológia

Pri pitve zvierat sú patologickým príznakom choroby pľuzgiere (vezikuly) a afty. Pľuzgiere sú ohrúhleho tvaru, vyplnené ružovkastou až červenou tekutinou. V prípade bakteriálnej kontaminácie môže byť obsah zakalený, žltkastej farby. Po prasknutí pľuzgiera sa vytvárajú afty. Spodina afty je tvorená výrazne červeno zafarbenou vrstvou. Afty sa nachádzajú na sliznici pyskov, jazyka a mulca, na neosrstených miestach kože, na korunke, pätkách, mezipaznehtí, vemene, strukoch a vulve. V prípade zhubného priebehu choroby sa patologické zmeny lokalizujú tiež na srdci. Myokard je na reze mozaikovite čiernošedej farby s belavými pruhmi, čo vytvára obraz tzv. tigrovaného srdca. Postihnutá je najmä stena ľavej komory a medzikomorová prepážka. Srdcová svalovina je matná, svetlejšia, hnedožltej farby a krehkej konzistencie.

Diagnostika

Slintačka a krívačka sa diagnostikuje na základe klinických príznakov (klinická diagnostika) a potvrdzuje sa laboratórnym vyšetrením (laboratórna diagnostika) na špecializovanom pracovisku.

 Podozrenie na výskyt SLAK u voľne žijúcej zveri sa dá vysloviť pri zistení kombinácie týchto príznakov:

  • horúčka
  • apatia, nechutenstvo, nepokoj
  • nadmerné slinenie, škrípanie zubov
  • pľuzgiere alebo afty v ústnej dutine, na mulci a na končatinách
  • krívanie, podupávanie
  • aborty
  • úhyn mláďat

Podobnými príznakmi sa však môžu prejavovať aj iné infekčné ochorenia, s ktorými je nutné počítať je potrebné ich rozlišovať na základe laboratórneho vyšetrenia

V priloženom súbore sú uvedené informácie: Ako postupovať pri nájdenej uhynutej voľne žijúcej zveri.

Prosíme členov PZ o preštudovanie daného dokumentu.

Postup pri nájdení uhynutej poľovnej zveri v situácii SLAK

Ďakujeme. 

PZ Hrabské

Veterinárne opatrenia SLAK

V súvislosti s nepriaznivou nákazovou situáciou ohľadom slintačky a krívačky, boli vydané opatrenia pre všetkých užívateľov poľovných revírov na Slovensku, ktoré sú zaradené do reštrikčnej zóny slintačky a krívačky a pre poľovné revíry v čistej časti SR.

V nasledujúcom linku sú informácie o opatreniach na zabránenie šírenia slintačky a krívačky u voľne žijúcej zveri zverejnenej na webe SPK.

Prosíme o informovanie o opatreniach všetkých členov PZ.

Dokument-SLAK